Skip to main content
logo

 

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz! 

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz! Coğrafyamızda ve dünyada barış istiyoruz!”

İsrail’in Gazze’de hastane bombalamasına yönelik tepkiler sürüyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi bir açıklama yaparak saldırıyı kınadı. Şube binasında yapılan açıklamada konuşan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz! Coğrafyamızda ve dünyada barış istiyoruz!” dedi. Şükran İçöz açıklamasının devamında şunları ifade etti;

 

Coğrafyamızda savaşların yarattığı tahribat ve acılar bitmiyor. Hamas saldırıları bahane edilerek bir halk soykırıma tabi tutuluyor. Gazze'de bir hastanenin bombalanması sonucu basına aralarında sivillerin, hastaların ve sağlık emekçilerinin bulunduğu yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiği haberleri düştü.

Savaş zamanı hasta ve yaralılara bakım sağlanması ahlakın, dinin ve insanlık hukukunun gereğidir. Silahlı çatışmalar hukukunda bazı hedeflere saldırılması özel olarak yasaklanmıştır. Bu konudaki en eski kural ise  sivillere saldırılmasının yasaklanmasıdır. Hastaneler, tıbbi birimler savaşlarda çatışan taraflar tarafından hedef gösterilemez ve korunmakla yükümlü olunan tesislerdir. Hastanelerin bombalanması ve  tedavi görenlerin tedavi hakkının engellenmesi Cenevre Sözleşmelerine ve çatışma hukuku kurallarına aykırıdır. Tüm dünyanın göz önünde gerçekleşen hastane saldırısı kuralların çiğnenmesidir, savaş suçudur ve sorumluluğu olanlar savaş suçlusu olarak yargılanmalıdır.

Dün TBMM’de imzalanan tezkere, son iki haftadır Suriye'nin kuzeyine yönelik artan hava operasyonları ve yapılan açıklamalar nedeniyle ülkemizin de daha kapsamlı bir savaşa sürüklenmesinden kaygı duyuyoruz.

Savaş, açlık, yoksulluk, göç, ölüm, doğanın talanı ve gözyaşı demek. Bu nedenle "savaş bir halk sağlığı sorunudur" diyoruz.

Savaşın kazananı, barışın kaybedeni olmaz!

Bir kez daha ülkemizde, coğrafyamızda ve dünyada barış diyoruz.