Skip to main content
logo

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz, 10 Ocak 112 Çalışanları Günü nedeniyle şube binasında açıklamalarda bulundu.

SES ANTALYA ŞUBE: 112 ÇALIŞANLARI İÇİN İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK ÜCRET VE İNSAN ONURUNA YAKIŞIR ÇALIŞMA ORTAMI İSTİYORUZ

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Eş Başkanı Şükran İçöz, 10 Ocak 112 Çalışanları Günü nedeniyle şube binasında açıklamalarda bulundu. “Sağlık hizmetlerinin piyasalaştırılması ve sağlık çalışanlarının köleleştirilmesinden 112 çalışanları da nasibini alıyor” diyen Şükran İçöz,  “Başta araç sürücüleri olmak üzere çalışanlar iş güvencesinden yoksun esnek ve kuralsız çalışıyorlar, aldıkları ücret ise gelecek kaygılarını gidermeye yetmiyor” dedi

En Büyük Sorun Güvenlik ve Şiddet

112 Çalışanlarının en büyük sorunun güvenlik ve şiddet görme riskinin yüksek olduğunu ifade eden Şükran İçöz devamında şunları ifade etti.  112 ekipleri vakaya çıkarken tamamen bir bilinmezliğe gidiyor. Ne ile karşılaşacakları belirsiz. Özellikle ateşli silah olayları ve kavgaları içeren vakalarda 112 emekçilerinin öne sürülmesi kolluk kuvvetleri gelmeden vakaya müdahale etmelerinin istenmesi, kolluk kuvvetlerinin olay yerine geldiği zaman 112 ekibiyle koordineli çalışmaması nedeniyle olay yerinde ekipler savunmasız kalmaktadır.

Çağrıların %63’ü Asılsız Çağrı

Asılsız çağrılara da dikkat çeken Şükran İçöz ülke genelinde 112 Acil Çağrı Merkezlerine gelen çağrıların %63’ünün asılsız çağrı olduğunu ifade etti. Asılsız çağrılar iş yükünü artırırken gerçek acil ihtiyacı olanın ulaşmasına engel olmaktadır. Çağrılardaki hakaret ve küfürler moral/motivasyon kaybına yol açmaktadır. Çağrı merkezlerine yapılan asılsız ihbarlara hiçbir yaptırım olmaması nedeniyle asılsız ihbarlar azalmamakta aksine artmaktadır. İşte böylesi bir ortamda, yani iş güvencesinin, ücret güvencesinin, can güvencesinin olmadığı bir ortamda 112 çalışanları canla başla hasta kurtarma eylemini gerçekleştiriyorlar.

7/24 ücretsiz kreş

24 saatlik uzun çalışma süresi; iş kazası ve meslek hastalıkları riskini arttırması ve hasta güvenliğine olumsuz etkisi bilinmesine rağmen kreş olmayışı, özel eğitim/bakım gerektiren çocukların bakımı sorun teşkil ettiğinden dolayı tercih edilmektedir. Sağlık emekçilerinin sayısal yetersizliği nedeniyle bu durum yöneticilerin de işini kolaylaştırmaktadır. Çalışan sağlığı ve çocuğun üstün yararına yönelik taraf olduğumuz sözleşmeler ve Anayasamızla da korunan çocuğun bakım hakkının ihlal edilememesi için 7/24 ücretsiz kreşler açılmalı ve bakım sorunu olan sağlık emekçilerine kolaylık ve maddi destek sağlanmalıdır.

  Birçok ilde 112 istasyonlarının yaşam/dinlenme alanları sağlıklı ve güvenli olma noktasından çok uzak bir durumdadır. 112 istasyonlarının başka kurumların kıyı köşelerine sokulmadan kendine özel binaları olmalı, bu binalar deprem, sel baskını ve diğer olağanüstü durumlarda 112 emekçilerinin sağlık ve güvenliklerinin en üst düzeyde korunduğu güvenlikli alanlara kurulmalıdır. Binaların içinde her çalışan için ayrı dinlenme odası, mutfak ve banyo bulunmalı, temizlikleri düzenli yaptırılmalıdır. İstasyon noktaları güvenlik açısından 24 saat kamera sistemiyle takip edilmelidir.

  İstasyon alanında vakaya hızlı çıkış- hızlı ulaşım ve de yaz ve kış aylarında ısı düşüş ve yükselişlerine bağlı olarak arka kabinde yer alan ilaçların bozulmasının engellenmesi için ambulansların kapalı otoparkı bulunmalıdır.

Hastane acillerinde hastayı teslim edecek muhatap bulunamamakta, tartışmalar yaşanmaktadır. Bu nedenle hasta teslimlerinde görev ve sorumluluklar netleştirilmelidir.

Ve bugün 10 Ocak 112 Çalışanları günü…

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak 112 Çalışanlarının insanca yaşamaya yetecek ücret ve insan onuruna yakışır çalışma ortamı için sadece 10 Ocak’larda değil, kazanım elde edinceye kadar her gün mücadele edeceğimizi kamuoyuna saygı ile duyururuz.