Skip to main content
logo

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Şükran İçöz, düzenlediği basın toplantısıyla

Sağlık Bakanlığı ve yetkili sendika tarafından promosyon konusunda anlaşmaya varıldığı iddialarına tepki gösterdi. Şükran İçöz; bakanlık düzeyinde henüz resmi bir açıklama yapılmadan 25 bin lira gibi komik bir rakamın “kazanım” diye durulması teslimiyetçi sarı sendikacılığın bir göstergesidir Şartlar  ortada iken, çok daha iyi bir anlaşma yapılabilecekken, böyle kötü bir anlaşmanın arka plan pazarlığında ne var? Merak ediyoruz doğrusu. Bir sorumuz da sözde yetkili ama özde etkili olmayan sarı sendikaya; koca bir sağlık emekçileri ordusu için 25.200 lira gibi bir rakamı nasıl kazanım olarak görmektesiniz?  Ve başarı gibi anlatıyorsunuz? Bu kadar etkisiz ve tepkisiz kalınmasını sağlık emekçilerinin takdirine bırakıyoruz. ” dedi

Şükran İçöz açıklamasının devamında şunları ifade etti.

Aylardır yılan hikayesine dönen  Sağlık Bakanlığı Promosyon anlaşması ile ilgili bakanlık düzeyinde henüz resmi bir açıklama olmamasına rağmen, bazı il sağlık müdürlüğü, medya ve yetkili sendikanın sosyal medya hesaplarından paylaşılan bilgilere göre Sağlık Bakanlığı ile Ziraat Bankası maaş promosyon anlaşmasının imzalandığı anlaşılmaktadır. Yapılan paylaşımlardan anlaşıldığı üzere, sağlık emekçilerine 3 yıllık protokol karşılığında 25.200 lira nakit, 1800 lira kredi kartına para puan yüklemesi, 2000 lira ise 6 aylık dönemlerde 2 taksit olarak kredi kartına para puan yüklemesi şeklinde anlaşmaya varıldığı ifade ediliyor.

  Hiçbir sağlık emekçisi sendikası temsiliyetinin olamadığı, şeffaf ve ihale usulü ile yapılmayan bu anlaşmayı kabul etmemiz mümkün değildir. Sağlık emekçilerinden yana değil bankadan yana tavır alan, sağlık emekçisini kredi kartı kullanmaya zorlayan bu anlaşma, sağlık emekçisinin sistemin içinde daha fazla ezilmesini dayatmaktadır. Emekçi karşıtı ancak bankaların lehine olan bu sözleşmelerin derhal iptal edilmesini, emekçiden yana, emekçiyi koruyan ve kollayan bir sözleşme imzalanmasını talep ediyoruz.

  Yetkililere soruyoruz: Neden altı ay önce yani Haziran ayında bile aylık 1000 ( 3 yıllık sözleşme için)  lira kadar teklif veren bankalar var iken, ekonomik şartların her geçen gün ağırlaştığı ve Ocak 2023 zamlı maaşlarımızı göz önünde bulundurduğumuz zaman çok daha iyi rakamlarda anlaşma sağlanabilecekken, aylık 700 lira gibi düşük rakamda anlaşma imzalandı? Neden kredi kartına para puan yüklemesi gibi uygulama ile sağlık emekçilerine kredi kartı kullanma zorunluluğu dayatılıyor. Şartlar  ortada iken, çok daha iyi bir anlaşma yapılabilecekken, böyle kötü bir anlaşmanın arka plan pazarlığında ne var? Merak ediyoruz doğrusu. Bir sorumuz da sözde yetkili ama özde etkili olmayan sarı sendikaya; koca bir sağlık emekçileri ordusu için 25.200 lira gibi bir rakamı nasıl kazanım olarak görmektesiniz?  Ve başarı gibi anlatıyorsunuz? Bu kadar etkisiz ve tepkisiz kalınmasını sağlık emekçilerinin takdirine bırakıyoruz.

 UYARIYORUZ..

 Sağlık emekçileri sendikalarının temsiliyetinin olmadığı, şeffaf ve ihale usulü ile yapılmayan, sağlık emekçisinden yana olmayan ve içeriğinde ne olduğu açıklanmayan şartnamelerin  anlaşması için tepkisiz kalmayacağız.

  Tüm sağlık emekçileri olarak kredi kartlarımızı iptal edeceğiz.

Ek hesap açtırmayacağız.

Hesaplarımızda para tutmayacağız.

Düşük faizli aldatmacasına kanıp krediler kullanmayacağız.

 Elbette bizimle dalga geçen bu sözleşmeye  sessiz kalmayacağız. SÖYLEYECEK SÖZÜMÜZ DEĞİŞTİRECEK GÜCÜMÜZ VAR!

diyerek  tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini  mücadelemizi yükseltmeye davet ediyorum.