Skip to main content
logo

Antalya Atatürk Devlet Hastanesinde göğüs cerrahı olarak görev yapan Dr. Özgür Cengiz 15 Şubat

günü acil servis görevi sırasında bir hasta yakınının saldırısına uğradı. Dr. Özgür Cengiz’e yönelik saldırı bu gün hastanenin acil servisi önünde protesto edildi.

Burada bir açıklama yapan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “ Sözün bittiği yerdeyiz! Tahammülümüz kalmadı! Nefes alamıyoruz! Tükendik! Güvenli ortamlarda çalışmıyor, her an şiddet tehdidi altında inanılmaz bir stresle yaşıyoruz.Sağlık emekçilerine yönelik şiddet her geçen gün her geçen dakika artıyor. Şiddet pandemisi ile karşı karşıyayız. Biz artık bir sağlık emekçisinin kılına dahi zarar gelmesini istemiyoruz. Bir şiddet failinin daha serbest bırakıldığını, bir suçun daha cezasız kaldığını görmek istemiyoruz. Artık bağlı bulunduğumuz bakanlığın sessizliğine tahammülümüz kalmadı, hal böyleyken çalışamıyoruz. Bırakın çalışmayı nefes dahi alamıyoruz.

Her bir cezasızlık haberi bir sonraki potansiyel faili cesaretlendiriyor. Evet biz sağlıkçılar yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.

Artık yeter, Gerekli önlemlerin alınması için daha ne beklenmektedir? Şiddete daha ne kadar seyirci kalınacaktır? Hekim, hemşire, ebe, teknisyen, idari memur, sağlık işçisi, bu ülkenin tüm sağlık emekçileri olarak bizler şiddete, şiddeti özendiren tüm politikalara karşıyız. Şiddetle yüz yüze kalan tüm sağlık emekçilerine sahip çıkmaktan vazgeçmeyeceğiz.. Sağlık emekçilerinin haklarını ve halkın sağlık hakkını koruyup geliştirecek başka bir sağlık sistemi mümkündür. Bu sistemi inşa edinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz. Yaşanacak her şiddet olayının iş sağlığı ve güvenliği kapsamında iş kazası olarak bildiriminin yapılması için işkolu emekçilerini bilgilendirme çalışması yürüteceğiz.

Bu sistemin sorumlusu biz değiliz ve tüm yurttaşlarımızı toplumun sağlık hakkı için biz sağlık emekçileri ile yanyana olmaya davet ediyoruz” dedi