Skip to main content
logo

SES Antalya Şube Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, "Gurur duyulan devasa şehir hastanelerinden daha fazla aşı yapan ve aşılamada

rekorlar kıran teşekkür edilen sağlık çalışanları arasında Aile Sağlığı Çalışanları yok, görünmüyoruz" dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Eş Başkanı Dr. Kaan Taşer, pandemi döneminde Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının sorunlarına ve aşı konusunda yaşanan sorunlara dikkat çekti.

Taşer; “Pandemi döneminde Aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarını ve Birinci basamağın görmezden gelinmesi hem bizleri hem vatandaşları mağdur etmektedir" dedi.

"Sayın Bakan o 'Güvenin' dediği güce kimlerin katkı koyduğunu bile maalesef görmüyor yada görmek istemiyor" diyen Taşer, "Gurur duyulan devasa şehir hastanelerinden daha fazla aşı yapan ve aşılamada rekorlar kıran teşekkür edilen sağlık çalışanları arasında Aile Sağlığı Çalışanları yok, görünmüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Aile sağlığı merkezlerinde her türlü eksikliğe rağmen, özveriyle tüm yurttaşları aşılamaya çalıştıklarını belirten Taşer, "Aynı duyarlılığı sağlık sistemini yönetenlerden göremiyoruz" dedi.

Dr. Kaan Taşer sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alt yapıyı kurmadan, aşı temini ve lojistik desteği sağlamadan, özellikle Aile sağlığı merkezlerinin mekan, malzeme ve personel sorunlarını gidermeden, geniş mekanlarda Randevusuz Aşı Merkezleri oluşturmadan günübirlik alınan kararlarla böyle aşılama olmaz! aşılama birinci basamak sağlık emekçilerinin cansiperane çabalarıyla rekorlar kırmaktadır.

Aşı olmak isteyen vatandaşlara, aşı yapmaya istekli bizlere rağmen geçen hafta çalışmayan AŞILA sistemi yüzünden aşılama sekteye uğradı. Antalya'da ve ülkenin her yerinde Aile Sağlığı Çalışanları ile vatandaşlarla karşı karşıya bırakıldı, şiddete adeta davetiye çıkarıldı. Özveriyle aşı yapmak isteyen Aile Sağlığı Çalışanları hiç olmadıkları kadar yoruldu. Gurur duyulan aşı rekorlarında bu emeği, katkıyı kimse yok sayamaz!"

Vaka sayılarının düşmesi ve yaz ayları aşıların tamamlanması için önemli bir fırsat sunmaktadır diyen Dr. Kaan Taşer, “Bu değerli fırsatı kaçırmamalıyız. Eğer bu işin üstesinden birlikte geleceksek rehberimiz BİLİM ve şeffaf bilgi olmalıdır. Bizler yılmadan salgınla mücadeleye ve topluma aşı seferberliği için çağrıda bulunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.


AÇIKLAMANIN TAM METNİ
Pandemi döneminde Aile sağlığı merkezi çalışanlarının sorunlarını ve Birinci basamağın görmezden gelinmesi hem bizleri hem vatandaşları mağdur etmektedir. Sayın Bakan, o "Güvenin dediği Güce kimlerin katkı koyduğunu bile maalesef görmüyor yada görmek istemiyor. Gurur duyulan(!) devasa şehir hastanelerinden daha fazla aşı yapan ve aşılamada rekorlar kıran teşekkür edilen sağlık çalışanları arasında Aile Sağlığı Çalışanları YOK ❗ Görünmüyoruz.

Aşılamanın pandemiyi aşmada tek yol olduğunu biliyoruz o yüzden aslında bakanlığın yapması gerekeni #TedirginOlmaAşıOl #AşıCandırHayatKurtarır diyerek aşıyı teşvik ediyoruz. Biran önce pandemiden kurtulmak istiyoruz.

Aile Sağlığı Merkezlerinde her türlü eksikliğe rağmen elimizden geldiğince, özveriyle tüm vatandaşlarımızı aşılamaya çalışıyoruz. Fakat aynı duyarlılığı sağlık sistemini yönetenlerden göremiyoruz.

Aylarca yeterli aşı sağlanamadığı için binlerce vatandaşımızı ve yüzlerce sağlık emekçisini aşıya ulaşamadan kaybettik. Tam aşı temin edildi diye umutlanırken bu kez de sağlık sisteminin sorunlarıyla uğraşmak zorunda bırakıldık.

Her defasında aynı şeyleri söylemekten artık yorulduk.

Evet, aşı hızımızı arttıralım ve biran önce toplum bağışıklığını sağlayalım, ama bu şekilde değil.

Sağlık çalışanlarına ve topluma bu eziyeti yaşatmaya hiç kimsenin hakkı yok, olamazda!

Alt yapıyı kurmadan, aşı temini ve lojistik desteği sağlamadan, özellikle Aile Sağlığı Merkezlerinin mekan, malzeme ve personel sorunlarını gidermeden, geniş mekanlarda

Randevusuz AŞI MERKEZLERİ oluşturmadan günübirlik alınan kararlarla böyle aşılama OLMAZ ❗ Aşılama birinci basamak sağlık emekçilerinin cansiperane çabalarıyla rekorlar kırmaktadır.
Aşı olmak isteyen vatandaşlara, aşı yapmaya istekli bizlere rağmen geçen hafta çalışmayan AŞILA sistemi yüzünden aşılama sekteye uğradı. Antalya'da ve ülkenin her yerinde Aile Sağlığı Çalışanları ile vatandaşlarla karşı karşıya bırakıldı, şiddete adeta davetiye çıkarıldı. Özveriyle aşı yapmak isteyen Aile Sağlığı Çalışanları hiç olmadıkları kadar yoruldu. Gurur duyulan aşı rekorlarında bu emeği, katkıyı kimse yok sayamaz.
Sahanın sorunlarından, birinci basamaktan bi haber olanlar salgının kontrolü için en değerli silahımız olan aşılamayı adeta baltalıyorlar.
Vaka sayılarının düşmesi ve yaz ayları aşıların tamamlanması için önemli bir fırsat sunmakta. Bu değerli fırsatı kaçırmamalıyız.
Eğer bu işin üstesinden birlikte geleceksek rehberimiz BİLİM ve şeffaf bilgi olmalıdır.
Bizler yılmadan salgınla mücadeleye ve topluma aşı seferberliği için çağrıda bulunmaya devam edeceğiz.
#AşıCandırHayatKurtarır
#TedirginOlmaAşıOl