Skip to main content
logo

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçilerine yönelik gözaltılara tepkiler sürüyor. KESK Antalya Şubeler Platformu üyeleri

SES Antalya Şube binası önünde bir araya gelerek gözaltıları protesto etti. KESK Antalya Şubeler Platformu adına konuşan SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “Pandemi nedeniyle 433 sağlık emekçisini kaybettiğimiz, 140 bin sağlık emekçisinin enfekte olduğu, özlük haklarımızın zedelendiği bir dönemde arkadaşlarımız gözaltına alındı. Mafyalar ve siyaset ilişkilerini gündemden düşürmek için toplum sağlığı için mücadele edenleri, hakikati ifade edenleri gözaltına alıyorlar. Sağlık alanındaki yolsuzlukları örtbas edenler bilsinler ki arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar, mafyayla uğraşsınlar. Savcılıktan çağrılsalar gidip ifade verecekken arkadaşlarımızı hukuksuz bir biçimde evlerinden gözaltına aldılar. Bu keyfi tutumu bir kere daha kınıyoruz, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz” dedi.

Değerli Basın Emekçileri;
Dün Ankara’da aralarında Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendika Eş Genel Başkanımız Selma Atabey, eski MYK üyelerimiz ve Ankara Şube yönetim kurulu üyelerimizin de olduğu çok sayıda arkadaşımız gözaltına alınmıştır.

Türkiye günlerdir bir çete liderinin bakanlar, eski bakanlar ve onların yakınları hakkındaki itiraflarıyla çalkalanıyor. Tüm bu itirafları dizi seyreder gibi seyredenler bu iddialar hakkında kıllarını kıpırdatmayanlar her zaman yaptıkları gibi emek ve demokrasi mücadelesi verenlere saldırmaktadır.
Şu unutulmasın demokratik eylem ve etkinlikler anayasa ile güvence altına alınmıştır. Bu nedenle değil gözaltına almak, soruşturma açılması bile anayasaya aykırıdır. Bu gözaltılar sendikal haklara açık bir saldırıdır.

Değerli Basın Emekçileri;
Pandemi nedeniyle 433 sağlık emekçisini kaybettiğimiz, 140 bin sağlık emekçisinin enfekte olduğu, özlük haklarımızın zedelendiği bir dönemde arkadaşlarımız gözaltına alındı. Mafyalar ve siyaset ilişkilerini gündemden düşürmek için toplum sağlığı için mücadele edenleri, hakikati ifade edenleri gözaltına alıyorlar. Sağlık alanındaki yolsuzlukları örtbas edenler bilsinler ki arkadaşlarımızı teslim etmeyeceğiz. Bizimle uğraşmayı bıraksınlar, mafyayla uğraşsınlar. Savcılıktan çağrılsalar gidip ifade verecekken arkadaşlarımızı hukuksuz bir biçimde evlerinden gözaltına aldılar. Bu keyfi tutumu bir kere daha kınıyoruz, arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Değerli Basın Emekçileri;
Yıllardır sürdürdüğümüz sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinde çokça baskılara maruz kaldık ama asla geri adım atmadık, bundan sonrada atmayacağız. Tüm gözdağı, baskı ve gözaltılara rağmen fiili ve meşru mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.

Sağlık emekçilerinin haklarının savunucusu olmaktan, halkın sağlık hakkı mücadelesinin neferi olmaktan bir adım geri atmayacağız. Baskılarınız, gözaltlarınız, mobbinginiz, şiddetiniz karşısında boyun eğmeyeceğiz.”

Temiz toplum, eşit, özgür, laik ve gerçekten demokratik bir Türkiye yaratma mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz!

Yaşasın KESK – Yaşasın SES – Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz.