Haberler

Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz

Covid-19 mücadelesinde hastalığa yakalanarak hayatını kaybeden sağlık emekçileri Antalya’da anıldı.

Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde biraraya gelen sağlık emekçileri hayatını kaybeden meslektaşları anısına bir dakikalık saygı duruşu yaptılar.

 

Saygı duruşunun ardından Antalya Tabip Odası başkanı Nursel Şahin bir konuşma yaptı. Nursel Şahin “Pandemi Sürecinde Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanları ve Tüm Vatandaşlarımızı Saygıyla Anıyoruz…

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının temel görevi hastalıkların önlenmesi, tedavi edilmesi ve böylece bireylerin ve toplumun sağlık hakkının korunması, geliştirilmesidir. Bu görevi mesleklerinin evrensel değerlerine dayanarak her zaman canla başla yapmaktadırlar. Türk Tabipleri Birliği ve Tabip Odalarının salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. COVID-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur.

 

Kaybettiklerimizin anısına saygı göstermemizin ihanet olarak nitelenmesi, TTB’nin kapatılmasının istenmesi kabul edilemez” dedi.

 

Nursel Şahin “Bizler olağandışı durumlarda da mesleğimizin doğasında yer alan fedakârlığı ve özveriyi yerine getirmeyi başarmış bir mesleğin mensuplarıyız. Pandemiye karşı en ön saflarda mücadeleyi yürüten hekimler ve bütün sağlık çalışanları ölüm – kalım savaşına dönüşen COVID-19 mücadelesinde  yalnız bırakılmayacaklarını ve korunacaklarını bilmek istiyor. Bu insanüstü çabalarının farkında olunduğunu gösterecek; maddi ve manevi olarak destekleyecek Sağlık Bakanlığı ve hükümet tutumu istiyoruz. Salgınla mücadeleyi sürdürürken kendi sağlığımızın, hastalığı sevdiklerimize ve diğer hastalarımıza taşımanın, yaşamımızı kaybetmemiz durumunda geride bıraktıklarımızın geleceğinin kaygısını yaşamak istemiyoruz.

Yöneticilerin, hastanelerin salgınla kuşatıldığı bu günlerde, hekimlerin ve sağlık çalışanlarının sesine, haykırışına kulak vermeleri zorunluluktur. Tüm sağlık çalışanlarında fiziksel ve ruhsal olarak yaşanmakta olan çöküş ve tükenmişliğin pandemi sürecinde yaratabileceği moralsizlik ve zaaflar konusunda yetkilileri uyarmak istiyoruz. Hekimleri ve sağlık çalışanlarını korumayı başaramaz, maddi ve manevi desteği sağlayamazsanız, toplumu hiç koruyamazsınız.

Bu süreçte kaybettiğimiz sağlık çalışanları ve tüm vatandaşlarımızı bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz” dedi.

 

Nursel Şahin’in ardından söz alan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “Covid-19 Mücadelesinde omuz omuza mücadele ettiğimiz, bu uğurda beraber can verdiğimiz herşeye rağmen iyi hekimlik mücadelesinden vazgeçmeyen Türk Tabipleri Birliği’nin yanındayız. Türk Tabipleri Birliği Kapatılsın diyenleri şiddetle kınıyoruz” dedi. Tüm halkımıza sesleniyorum diyen Şükran İçöz “Ülkeyi yönetenler virüsle mücadeleyi tamamen halkın inisiyatifine bırakmış durumda.  Lütfen kendimizi ve çevremizdekileri korumak için, maskemizi takalım, sosyal mesafemizi koruyalım, hijyen kurallarına uyalım, çalışmak zorunda değilsek mümkün olduğu kadar dışarıya çıkmayalım. Çünkü yönetenler salgınla gerekli mücadeleyi vermiyor, onlar salgınla mücadeleyi değil algıyı yönetmek istiyor. Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin bu dönemde yaşadıklarının- önemlerinin ve sorunlarının farkında olan tüm toplum kesimlerinin de bu mücadeleye destek vermeye çağırıyorum” dedi.

Şükran İçöz pandemi sürecinde haklarını isteyen sağlık emekçilerinin “sadece para istiyorlar” şeklinde yansıtılmasının kendilerini derinden yaraladığını ifade etti. Biz sanki salgından önce çalışmıyorduk da sanki salgınla beraber çalışmaya başlamışız şeklinde kamuoyunda yaratılmaya çalışan algı tüm sağlık emekçilerini derinden üzmektedir. Biz dünden bu güne sağlık emekçilerinin hakları için mücadele ediyoruz bundan sonrada etmeye devam edeceğiz.

 

 Şükran İçöz’ün ardından söz alan HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül MHP'nin TTB'yi tehdit etmesini kınıyorum, sağlık emekçilerinin önünde saygıyla eğiliyorum dedi

 

 

 

 

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut