Haberler

Çalışanların Hakları Gasp Edilemez

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi üyeleri; Üniversite Hastanelerinde

çalışan sağlık emekçilerine ek ödemeler konusunda ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla alkışlı protesto eylemi düzenledi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A Blok önünde toplanan SES üyelerine adına açıklama yapan Şube Eş Başkanı Şükran İçöz “Pandemi süresinde tüm riskleri göze alıp mücadeleyi sürdüren sağlık emekçilerinin emeği Üniversite Hastanelerin ekonomik sıkıntıları var denilerek gasp edilemez. Hükümetin bir an önce tüm giderleri göz önünde bulundurarak üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerekmektedir. Üniversite hastaneleri de öncelikle kaynaklarını sağlık emekçilerinin hak edişlerine harcamak zorundadır.  Sağlık emekçilerinin hakkı olan üç ay tavandan ek ödemeleri tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ödenmelidir” dedi. SES üyeleri basın açıklamasının ardından ek ödemelerde ayrımcılığı protesto için 1 dakikalık alkış eylemi yaptı.

SES Antalya Şube Eş Başkanı Şükran İçöz tarafından okunan basın metninin tamamı şu şekilde;

 

 PANDEMİYLE MÜCADELEDE AYRIMCILIK OLMAZ

  ÜNİVERSİTE HASTANELERİ ÇALIŞANLARININ HAKLARI GASP EDİLEMEZ

 

Üniversite hastaneleri salgın döneminde Covid 19 hastalarının tedavi edildiği en yoğun pandemi hastaneleri görevini üstlenmiş, tüm kaynaklarını pandemiyle mücadeleye ayırmıştır. Küresel salgının ortaya çıkması sonrası Sağlık Bakanı tüm sağlık emekçilerine üç ay boyunca tavandan ek ödeme vereceğini ilan etmiş ve 24.03.2020 tarihli resmi gazetede gerekli mevzuat değişikliği yapılmıştır.

 

 Üniversite hastanelerinin pandemi hastanesi olmaları ve elektif vaka kabul etmemesi nedeniyle döner sermaye gelirlerindeki azalma öngörülerek aynı dönemde Maliye Bakanlığı tarafından Üniversite Hastanelerinin destekleneceği ilan edilmiştir. Ancak süreç bu şekilde gelişmemiş, 54 kamu üniversitesinde görev yapan sağlık emekçilerine Mayıs ayı gelmesine rağmen Mart ayı tavandan ek ödemesi yapılmamıştır. Üniversite hastanelerinde görevli 130 binden fazla sağlık emekçisi bu durumdan kaynaklı hak kaybına uğramıştır. Ve bu haksızlık derhal giderilmesi gerekmektedir.

 

Pandemi süresinde tüm riskleri göze alıp mücadeleyi sürdüren sağlık emekçilerinin emeği Üniversite Hastanelerin ekonomik sıkıntıları var denilerek gasp edilemez. Hükümetin bir an önce tüm giderleri göz önünde bulundurarak üniversite hastanelerine yeterli kaynak aktarması gerekmektedir. Üniversite hastaneleri de öncelikle kaynaklarını sağlık emekçilerinin hak edişlerine harcamak zorundadır.  Sağlık emekçilerinin hakkı olan üç ay tavandan ek ödemeleri tüm sağlık emekçilerini kapsayacak şekilde ödenmelidir.Yaşanan bu son gelişme de göstermektedir ki, döner sermaye kapsamındaki ek ödemeler sağlık emekçilerinin ekonomik kayıplarının artmasına neden olmaktadır. Nihayetinde pandemi ile mücadele kapsamında uygulanan tavandan ödeme mağduriyetleri ve adaletsizliği gidermemiş, aksine arttırmıştır. Yapılması gereken temel ücretlerin artırılmasıdır. En düşük temel ücret yoksulluk sınırının üzerinde olmalıdır. Pandemi süresince tüm sağlık emekçilerine çift maaş verilmeli, bir yıl süresince yıpranma payı ve 1 derece ilerleme ve 3600 ek gösterge hakkımız  verilmelidir.

 

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut