Skip to main content
logo

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi 

Yönetim Kurulu yaptığı yazılı açıklama ile sağlık emekçilerini hedef alan Zonguldak Valisini istifaya davet etti.
SES Antalya Şube tarafından yapılan açıklama:

Zonguldak Valisi Bir Halk Sağlığı Sorunudur ve Derhal İstifa Etmelidir.

Zonguldak Valisi yaptığı basın toplantısında şehirlerindeki 567 covid-19 hastasının 137’sinin sağlık çalışanı olduğunu belirterek “Sağlıkçılarımızı biz misafirhanede misafir ettik. Devletimiz oturdu düşündü, onlardan ücret almadı. Servisleri de sağlamaya çalıştık. Ama orada kendi aralarındaki ilişkilerinde yeteri kadar dikkatli olmadıkları için hem kendilerini hem de bizi sıkıntıya soktular” diyerek covid 19 salgını sürecinde canla başla çalışan sağlık emekçilerini hedef almış bunla da yetinmeyerek daha da ileri gitmiş sağlık çalışanlarının getirdiği yük olmasaydı salgında geri dönüşü konuşuyor olacaktır diyerek sağlık çalışanlarını zan altında bırakmıştır.

Anlaşılan o ki Sayın Vali salgınının sorumlusu olarak sağlık çalışanlarını görmektedir.

Sağlık emekçileri her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de meslek bilinciyle en ön cephede canlarını öne koyarak görevlerini yapmaktadırlar.

Sağlık emekçilerinde virüsün tespit edilmiş olması sosyal mesafeyi korumadıklarından değil plansız ve programsız şekilde yapılan kriz yönetiminde, hayatlarını riske atarak covid-19’lu veya tanısı koyulmamış hastalara temas etmelerinin sonucudur. Karşılığının ödenemeyeceği sağlık emekçilerini zan altında bırakacağınıza salgınla mücadeledeki uygunsuz uygulamaları dile getirmeniz ve sorumluluğunuz gereği hesap vermeniz gerekmektedir.

Şimdiye kadar sağlık çalışanlar için alınan önlemler nelerdir, kişisel koruyucu ekipmanlar uygun kalitede ve yeterli midir? Sağlık emekçileri niçin nitelikli barınma ve yemek imkanlarından yararlanamamaktadır? Yöneticiler sağlık emekçiler için ne yapıyor sorularına yanıt vermeniz gerekirken, sağlık emekçilerini hedef almanızı kınıyoruz.

Sayın Vali sizi derhal sağlık emekçilerinden özür dilemeye ve sağlık emekçilerini hedef gösteren sorumsuz açıklamanızdan dolayı istifa etmeye davet ediyoruz.

SES ANTALYA ŞUBE YÖNETİM KURULU ADINA
Şube Eş Başkanı
Şükran İçöz