Skip to main content
logo

KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Ayar "Laik Yaşam Laik Eğitim ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz"

yürüyüşüne katılanlar hakkında soruşturma açılmasına tepki gösterdi. Eğitim-Sen Antalya Şube binasında gerçekleştirilen açıklamada konuşan Mustafa Ayar şunları söyledi.

"Gösteri ve Yürüyüş Anayasal Haktır"

KESK Antalya Şubeler Platformu olarak konfederasyonumuzun aldığı karar doğrultusunda 29 Mayıs’ta kentimizde Laik Eğitim Laik Yaşam ve İş Güvencemizden Vazgeçmeyeceğiz mitingi düzenleme kararı almıştık. Tüm izinleri alıp, miting hazırlıklarımızın sürdüğü bir sırada mitingimiz valiliğin keyfi tutumuyla yasaklandı.

Bizlerde bu yasağı protesto etmek ve mitingin iptal edildiğini kamuoyuna duyurmak için, demokratik kitle örgütlerinin temsilci ve üyelerinin de katılımıyla 28 Mayıs günü Kapalı Yol olarak bilinen Kazım Özalp caddesi Halk Bankası önünde toplanarak Attalos heykeline kadar bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdik.

Aradan fazla bir zaman geçmeden eyleme katılan üyelerimiz ve destek veren demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri hakkında eyleme katıldıkları gerekçesiyle polis tarafından güvenlik şubeye ifade vermeye çağrılmaya başlandı. Onlarca kişi anayasal haklarını kullandıkları için gidip polise ifade vermek zorunda kaldı.

Oysa anayasa maddesi çok açık. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa göre “herkes önceden izin almaksızın ,bu kanun hükümlerine göre silahsız ve saldırısız, kanunların suç saymadığı şekilde toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkına sahiptir”

"Canlı Bombalar Elini Kolunu sallayarak Geziyor"

Maalesef anayasal bir hakkını kullanan insanlar keyfi şekilde soruşturmaya tabi tutulurken ülkemizde ardı ardına katliamlar gerçekleştirenler fiziki ve teknik takip altında olmalarına rağmen yakalanmamaktadır. Elerini kollarını sallayarak ellerindeki silah ve bombalarla garlarda,havalimanlarında cirit atmakta şehir şehir dolaşmakta ve katliamlar gerçekleştirmektedir.

Canlı bombalar eyleme geçmeden yakalayamayanlar işlerini güçlerini bırakıp demokratik haklarını kullananları tek tek fotoğraflardan ve video kayıtlarından tespit edip ifadeye çağırıp soruşturma açmaya çalışıyorlar.

"Mücadelemizden Vazgeçmeyeceğiz"

Ülkemiz adeta yangın yerine dönmüş durumda ülkemizin güney doğusunda iç savaşı aratmayan manzaralar yaşanıyor. Ormanlarımız yakılıyor, şehirlerimizde ardı ardına canlı bombalar patlıyor. Görevi ülkemizi yaşanabilir bir yer haline getirmesi gerekenlerse işi gücü bırakmış tek bir adamın ikbali için uğraşıyorlar. Ona muhalefet eden kim varsa, öğrenci öğretmen,gazeteci akademisyen,kamu çalışanı fark etmeksizin baskı ve tutuklamalarla yıldırılmaya çalışılıyor.

Ne olursa olsun bizler ülkemizin hilafet ve şeriat anayasası yapılarak bir tek adam rejimine dönüştürülmesine, izin vermeyeceğiz. Laik yaşam laik eğitim ve İş Güvencemizden vazgeçmeyeceğiz.