Skip to main content
logo

KESK Kadın Meclisi tarafından düzenlenen Kadın Emeği ve Güvencesizlik konulu panel, Antalya Mimarlar Odası’nda Doc. Dr. Melda Yaman Öztürk’ün katılımıyla gerçekleşti.


Kadın emeği ve güvencesizlik konulu panel Doc. Dr. Melda Yaman Öztürk’ün katılımlarıyla 5 Mart günü Antalya Mimarlar Odası’nda gerçekleştirildi.


Konferansta KESK dönem sözcüsü Ayşe Şimşek, AKP ve saray faşizminin, savaş politikalarının en büyük mağdurlarının yine kadınlar olduğunu söylerken “Kadınlar militarizmin yarattığı her türlü şiddet ortamında cinayetle, taciz ve tecavüzle karşı karşıya kalmaktadır” ifadelerine yer verdi. Ayşe Şimşek, Kadınlara dayatılan bu yaşamı reddettiklerini ve erkek egemen sisteme karşı verdikleri mücadelede tüm kadınları dayanışmaya ve direnişe çağırdığını söyleyerek sözlerini bitirdi.


KADINLAR DAHA AZ MAAŞLA ÇALIŞTIRILIYOR
Kadın işçi sayısının Türkiye’de ve dünyada erkek işçilere oranla çok daha geride olmasının sebebini açıklayan Doc. Dr. Melda Yaman Öztürk, kadınların erkek gelirine katkı olsun diye ya da çevresinde ki erkeklerin işten çıkarıldığı için istihdama katılmalarının bu sonucu doğurduğunu aktardı. Kadınların iş alanında sayısının az olmasının bir diğer sebebinin ise kadın işçilerin, eril sistem sonucu daha az para almasından kaynaklandığına vurgu yaptı.


Kadın mücadelesinin emek mücadelesini böldüğünü söyleyen erkek egemen sistemin bu konuda algı yönetimi yaptığını kaydederken, kadın ve erkeklerin beraber bütün toplumsal kaynaklara ve zenginliklere koşulsuz, özgürce erişebildikleri bir ortam varlığını savunduklarını açıkladı.


İş güvencesinin altının oyulduğunu bu kavramın ise istihdamı güvencesine dönüştüğünü vurgulayan Öztürk, istihdam edilmenin işçinin sorumluluğunda olduğunu ve bu durumda sermayenin kendisini arka plana aldığını aktardı.


Kaynak: Antalya Sokakları


6 Mart Kadın Yürüyüşü
8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Antalya Kadın Platformunun 6 Mart Pazar günü Antalya'da yapmak istediği yürüyüş polis tarafından engellendi.


Yürüyüş için Aydın Kanza Parkında toplanmak isteyen kadınlar, parkın polis barikatıyla kapatılması üzerine Beş Şehitler Parkında toplandı. Yürüyüşe geçen kadınların önü polis barikatıyla kesildi.


Kadınlar bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra park içinde basın açıklaması yaptı.


Antalya Kadın Platformu adına açıklamayı İMECE Kadın Sendikası'ndan Minire İNAL yaptı.


Minire İNAL "Kadınlar olarak bize dayatılan,sınıflı,sömürücü,cinsiyetçi ve hiyerarşik bir düzeni,erkek egemen yaşamı teddediyoruz. Eşitlik,özgürlük için, güvencesizliğe savaşa, sömürüye, şiddete karşı mücadeleyi büyütüyoruz" dedi.