Skip to main content
logo

Ankara'daki Barış Mitingi'ne yönelik yapılan vahşi saldırı, Antalya'da binlerce

kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi.


10 Ekim 2015 tarihinde Ankara'da meydana gelen katliamı protesto etmek için sağlık ve sosyal hizmet emekçileri Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi önünde saat 09.30'da toplanarak grev duyurusunu yaptılar. Ardından saat 10.00'da Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi önünde SES, Antalya Tabip Odası, Türk Hemşireler Derneği ve diğer demokratik kitle örgütlerinin katılımıyla bir basın açıklaması yapıldı. Buradan yürüyüşe geçen yüzlerce kişi, Aydın Kanza parkına ulaştı.


Yürüyüşte , "Acımız da büyük öfkemiz de! Yastayız! İsyandayız!" pankartı eşliğinde gerçekleştirildi. Yürüyüş boyunca sık sık "Faşizme karşı omuz omuza" sloganları atıldı.


Cumhuriyet Meydanında Antalya Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Ertan Yılmaz 'ın yaptığı basın açıklamasından sonra patlamada hayatını kaybedenlerin Alanya'da yapılacak olan cenaze törenlerine katılmak üzere alandan ayrıldı. Anma ve protesto yürüyüşüne Antalya halkından büyük destek gördü.


Prof.Dr. Ertan Yılmaz , "Ankara'da 2 gün önce Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi için toplanmıştık. İşçilerin, kamu çalışanlarının, işsizlerin, yoksulların, ezilenlerin, sömürülenlerin sesini duyurmak için... Mitingin Ankara Valiliği'ne bildirimi yapılmıştı. Mitingimiz barışçıldı. Orada türkülerimiz, halaylarımız, simidimiz, çayımız, balonlarımız, rengarenk flamalarımız, coşkumuz, çocuklarımız, dedelerimiz vardı. Bir saniye içinde kana buladılar bu tabloyu. 100'ü aşkın canımız gitti. 400'e yakın canımız yaralandı. Üzgünüz, öfkeliyiz. Yastayız ve isyandayız! Hiç kimse bize bu katliamın faili meçhul olduğunu söylemesin. Bombaları tanıyoruz" dedi.


Prof.Dr.Ertan Yılmaz, açıklamasında: "Katiller, emperyalist ülkelerin bölgemizi içine sürüklediği girdapta Osmanlı hayalleri görenlerdir. Amaçlarını biliyoruz. Amaçları bizi korkutarak, bizi yıldırarak, bizi sindirecek 13 yıllık zulüm ve hırsızlık düzenlerini sürdürmeye çalışmaktır. Bütün vahşetinize, bütün şiddetinize, bütün katliamlarınıza rağmen eşit, özgür, demokratik bir ülkede birarada yaşamı ve barışı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz. Ölen arkadaşlarımızı anmak ve faşist katliamı protesto etmek için 12-13 Ekim günlerinde bütün Türkiye'de grevdeyiz." dedi


FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ