Skip to main content
logo

Antalya Tabip Odası’nın çağrısıyla bir araya gelen sağlık emek meslek örgütleri,

hasta yakını tarafından şiddete uğrayan iki doktor için 16 Nolu ASM önünde basın açıklaması yaptı.

Sendikamız üyelerini de yoğun bir şekilde katıldığı  eylemde    “Şiddete Karşı Biraradayız” pankartı açan sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sık sık Sağlıkta şiddetin son bulması için sloganlar attılar.


24 Temmuz 2015 Cuma günü çalıştıkları 16 Nolu ASM’de şiddete uğrayan Dr. Abdullah Sezai Doğan ve Dr. Özben Şaldıran’ında hazır bulunduğu açıklamayı Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi Dr.İbrahim Çelik okudu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Sevgili basın emekçileri, Sevgili meslektaşlarımız, Sevgili hastalarımız,
Bugün burada yine bir şiddet olayını protesto etmek amacıyla toplanmış bulunuyoruz.  24 Temmuz 2015 Cuma günü bir kişi aile hekimliğinden kayıtsız olarak izlem rapor almak istemiş, aile hekimi arkadaşımız prosedür gereği önce bir üst kattaki Toplum Sağlığı Merkezine yönlendirmiş kayıt olduktan sonra seçtikleri Aile hekiminin bu tür raporları verilebileceğini söylemiştir. Kurumdan ayrılan Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklu kişi ve yanındaki kişi TSM ye giderek başka bir aile hekimine kayıt yaptırmışlar. Daha sonra yabancı uyruklu bu kişilerle beraber gelen, kimliği belli olmayan kişi kayıt oldukları aile hekimine gitmek yerine işlerini görmemekle suçladıkları meslektaşımız Dr. Abdullah Sezai Doğan’ın odasına gelerek tartışmaya başlamış sözlü fiziki saldırıda bulunmuş, polisi aramasına ve odadan çıkmasına izin vermemiştir. Gürültüleri duyarak gelen ve aynı ASM de çalışan Dr. Özben Şaldıran’a da vurarak iterek müdahalede bulunan bu kişi tarafından hekimlerimiz darp ve tehdit edilmişlerdir.
Olaylar ve kişiler değişse de her gün yurdun dört bir köşesinden sağlık çalışanlarına yönelik  şiddet haberleri gelmektedir. Daha birkaç ay öce meslektaşımız Dr. Kamil FURTUN çalıştığı hastanede silahlı saldırı sonucu öldürüldü.  15 gün öce de Malatya’da bir meslektaşımızın yanlış ilaç yazdı suçlaması ile alnına silah dayandı. İnsanlar karşılaştıkları her sorunun sebebini yetkililer tarafından daha önceden "suçlu, kusurlu" ilan edilmiş olan sağlık çalışanlarına yöneltmektedir ve bu anlayışın sonucu, her gün sağlık çalışanlarına yöneltilen kötü sözdür, aşağılamadır, tehdittir, darptır, cinayettir.
Bir kez daha hatırlatıyoruz, hekimler, sağlık çalışanları sahipsiz değildir,  hükümetin ve sağlık bakanlığının tüm değersizleştirme çabaları boşunadır, bizler, bu ülkeye yıllarca hizmet vermiş sağlık emekçileri, kışkırttığınız cahil ve küstah insanlara teslim olmayacağız, hakkımızı arayacağız, bir arada duracağız.
Sağlık Bakanlığını uyarıyoruz, bakanlık artan şiddet olayları ile ilgili sorumluluğunu kabul etsin ve bir an önce sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle ilgili yasalar çıkarılsın.
Halkımıza sesleniyoruz, sağlık çalışanlarına yapılan her türden saldırı sizin sağlık hakkınıza yapılan saldırıdır, hekiminize, ebenize, hemşirenize, acil çalışanlarınıza sahip çıkın. Karşılaştığınız problemlerin gerçek nedenlerini anlamaya çalışın, hastaların da uymak zorunda olduğu asgari kuralların bulunduğunu unutmayın.
Antalya Tabip Odası olarak tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu bir kez daha hatırlatıyor, sağlık çalışanlarını ve tüm vatandaşlarımızı evde, okulda hastanelerde, ASM lerde, sokaklarda tüm alanlarda şiddete karşı bir arada durmaya çağırıyoruz.
Saygılarımızla                                       
Antalya Tabip Odası
Yönetim Kurulu