Skip to main content
logo

SES Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç  Sağlık Bakanlığının 1 Ocak 2015'de

uygulamasına başladığı 2014/32 sayılı Aile Hekimliği Nöbet Hizmetleri Genelgesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.


Yönetim üyelerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Mustafa Kılınç genelgeyi tanımadıklarını ve nöbete gitmediklerini ifade etti.


Mustafa KILINÇ “Özellikle son dönemlerde aile hekimliği alanında yaşanan ve günlük olarak değişen uygulamalar nedeniyle sorunlar artarak devam etmektedir. Fazla ça¬lışmayı /angaryayı/esnek/kuralsız çalışmayı içerisinde barındıran bu uygulama¬lara karşın, fedakarca çalışan sağlık emekçileri geleceklerine dair belirsizlikler nedeniyle kaygılarını yüksek sesle ifade etmektedirler. Son olarak sağlık bakanlığının 2014/33 sayılı genelgesiyle (Aile Hekimliğinde Nöbet Hizmetleri Genelgesi)  sağlık ocaklarında başlatılan nöbet uygulaması kaygıları daha da artırmıştır.


Daha önce Hastanelerin acil servislerinde sözde halka "iyilik" olsun diye aile hekimleri ve hemşirelere nöbet uygulanması başlatılmıştı.  Ancak 5-6 ayda gördük ki; bu bir çözüm olmadı ve bu nöbetler kaldırıldı. Şimdide hafta sonlarında sağlık ocaklarında nöbet koyup vatandaşa sağlık hizmeti vereceğini iddia ediyorlar. Yandaş televizyon kanallarında çıktıkları programlarda da nöbet uygulamasını Pazar günleri, bayram ve geceye de koyacaklarını anlatıyorlar” dedi.
Sağlık çalışanlarına hafta sonu nöbet nasıl olacak?
Nöbet uygulamasının bir çözüm olmayacağını ifade eden Mustafa KILINÇ “Semtlerdeki 4-5 sağlık ocağından birini nöbetçi yapacaklar. On binlerce kişinin oraya gitmesini isteyecekler. Böylece hasta kuyrukları hastanelerden sağlık ocaklarına aktarılmış olacak. Çünkü hafta içinde bakılan hastadan daha fazlası aynı yere gelecek, doktorun iş yoğunluğu nedeniyle yorgunluğu, bir hastaya ayırdığı zaman azalacağı gibi ulaşım imkânları ise hastanelere göre daha zor olacaktır. Nasıl ki; yalnızca lokantayı görmekle karın doymazsa yorgun bir doktorla görüşmekte tedavi olmak demek değildir.  Ayrıca, hafta sonları sağlık ocakları açık olduğu için patronlar çalışanlardan  mesai saatlerinde değil mesai saatleri sonrasında sağlık ocağına gitmelerini  isteyerek, çalışanların dinlenme hakkını da ellerinden alacaktır” dedi.
İş Bırakacağız
Genelgeyi tanımayacaklarını nöbete gitmeyeceklerini ve uygulamanın kaldırılması içinde eylem ve etkinlikler yapacaklarını belirten Mustafa KILINÇ halktan da destek istedi. “Sağlık çalışanları olarak; bizim için angarya olan, çalışma saat ve günlerini uzatan, insanlara daha fazla sağlık hizmeti veriliyor diye göz boyayıcılık yapılıp oy avlamak amacıyla yapılan bu nöbet uygulamalarını kabul etmiyor ve nöbetlere gitmiyoruz. Nöbet uygulaması devam ettiği takdirde de 11 ŞUBAT'’TA İŞ BIRAKACAĞIZ.O gün geldiğinde tüm halkımızın bizi desteklemesini istiyoruz. Bu destek yalnız bizim için değil,tüm yurttaşların sağlık hakkı için verilmiş olacaktır”