Skip to main content
logo

Cumhuriyet Meydanında Gezi Direnişi sırasında katledilen Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş,

Ethem Sarısülük ve  Ali İsmail Korkmaz için bir anma etkinliği düzenlendi.  SES Antalya Şubesinin de içinde yer aldığı Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından organize edilen etkinliğe katılan  yaklaşık 2000 kişi sık sık “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”,“Katillerden Hesap Soracağız”,“Her Yer Taksim Her Yer Direniş” ,“Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarını attı.

Saygı duruşu ile başlayan etkinlik ortak basın açıklamasının okunması, sinevizyon gösterisi, şiir ve müzik dinletisi ile devam etti. Yaklaşık birbuçuk saat süren anmada katledilen Abdullah Cömert, Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük ve  Ali İsmail Korkmaz’ın resimleri taşındı, mumlar yakıldı, ağıtlar birlikte söylendi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçlerinin hazırladığı ortak metni okuyan Nurettin Sönmez, “Dört insanımızın hayatını kaybetmesinden, binlerce insanımızın yaralanmasından, onlarcasının kalıcı sakatlıklarla karşı karşıya kalmasından doğrudan AKP iktidarı suçlu ve sorumludur.” dedi.

“Abdullah’ın, Mehmet’in, Ethem’in olduğu gibi Ali’nin katili de insana, doğaya ve yaşama düşman bu kokuşmuş bu kokuşmuş düzen ve sürdürücüsü AKP iktidardır.  Bizler katili çok iyi biliyoruz,  yıllardır görüyor ve artık çok iyi tanıyoruz.” diyen Sönmez, “Saldırılar karşısında susmayacağımızı, boyun eğmeyeceğimizi, memleketimizi sömürücülere, gerici faşist katil sürülerine bırakmayacağımızı herkes bilmelidir. Dillerinden düşmanlık ve yalan, ellerinden kan akanlardan bir gün ama mutlaka hesabını soracağız” şeklinde konuştu.

 Anma fotoğrafları için bu linki tıklayınız

ÜZGÜNÜZ…

Bugün burada, Gezi direnişi sırasında AKP'nin uyguladığı devlet terörü sonucu yitirdiğimiz insanlarımızı anmak için toplandık.

Hatay’da Abdullah Cömert, İstanbul’da Mehmet Ayvalıtaş, Ankara’da Ethem Sarısülük’ten sonra önceki gün Eskişehir'de 19 yaşındaki Ali İsmail Korkmaz’da  yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren arkadaşlarımızın başta aileleri ve yakınları olmak üzere hepimizin başı sağ olsun. Tüm yitirdiklerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.Acımız ve öfkemiz çok büyük. Onları asla unutmayacak ve uğrunda hayatlarını kaybettikleri mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

KIZGINIZ… ÖFKELİYİZ… TEPKİLİYİZ…

Göz göre göre ilk katledilen  Abdullah Cömert'ti. Hatay'da polisin sert müdahalesi sırasında çıkan arbedede öldüğü söylendi. Görgü tanıkları, "polis ateş etti" dedi, bazıları da başına bir gaz fişeğinin isabet ettiğini söyledi. Ön otopsi yapıldı, "ateşli silah olabilir" denildi. Valilik de önce silahla vurulduğunu, sonra gaz fişeği yüzünden öldüğünü söyledi. Ortada hala Adli Tıp'ın otopsi raporu yok. Cömert'in ölümüyle ilgili yürütülen iki soruşturma da failsiz.

3 Haziran günü, bir acı haber daha geldi. Adres farklıydı ama, yine gencecik bir candı yitirilen. 19 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, Ümraniye'de kalabalığın içinde bir arabanın altında kaldı. Cenazesinde gözyaşları durmadı.

Ethem Sarısülük’ün ölümü, bir simge oldu. Polis kurşununun Ethem Sarısülük'e isabet ettiği anın görüntülerini tüm Türkiye gördü. Sarısülük günlerce komada kaldıktan sonra yaşamını yitirdi. O'nu vuran polis ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı, savunmasında da "aslında havaya ateş ettim, elime taş çarptı" dedi. Ethem'in ölümüyle ilgili tartışmalar hiç bitmedi. Hatta son olarak vurulma anını kaydeden bir güvenlik kamerasının görüntüleri çıktı ortaya. Ethem vurulur vurulmaz kamera başka bir yere dönüyor, bir ağacı çekmeye başlıyordu.

Ali İsmail Korkmaz eylemlere destek için 4 bin kişiyle birlikte sokaktaydı. Polis müdahalesi sırasında bir ara sokağa sığındı. Yoğun gaz bombardımanından uzaklaşmak isterken sözümona kim olduğu hala bilinmeyen sivillerce acımasızca dövüldü, omuzu kolu kırıldı ve beyin kanaması geçirdi. Arkadaşları yaralı halde buldu onu. Hastaneye götürdüler ama  "bir şeyin yok" denilerek evine gönderildi. Kısa süre sonra fenalaşan 19 yaşındaki Ali beyin kanaması geçiriyordu. Ameliyat oldu ama, yoğun bakımdan çıkamadı.  Polis,  yine sözüm ona 38 gündür Ali'ye ellerinde sopalarla acımasızca saldıran sivil giysili kişileri arıyor. Ama o soruşturma da, failsiz devam ediyor.

KATİLİ BİLİYORUZ

Dört insanımızın hayatını kaybetmesinden, binlerce insanımızın yaralanmasından, onlarcasının kalıcı sakatlıklarla karşı karşıya kalmasından doğrudan AKP iktidarı suçlu ve sorumludur. Hiç kimse bu cinayetleri  başka bir şekilde açıklamaya, çarptmaya kalkmasın. Ülkenin dört bir yanında estirilen terör ve ölümler  tesadüfi değildir. Yapılan saldırılar bilinçli bir tercihin sonucudur. Arkadaşlarımız göz göre göre öldürülmüştür, taammüden öldürülmüştür.

Abdullah’ın, Mehmet’in, Ethem’in olduğu gibi Ali’nin katili de insana, doğaya ve yaşama düşman bu kokuşmuş bu kokuşmuş düzen ve  sürdürücüsü AKP iktidardır.  Bizler katili çok iyi biliyoruz,  yıllardır  görüyor ve artık çok iyi tanıyoruz.

HESABINI SORACAĞIZ

Saldırılar karşısında susmayacağımızı, boyun eğmeyeceğimizi, memleketimizi sömürücülere, gerici faşist katil sürülerine bırakmayacağımızı herkes bilmelidir. Dillerinden düşmanlık ve yalan, ellerinden kan akanlardan  bir gün ama mutlaka hesabını soracağız

ANTALYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ