Skip to main content
logo

SES Antalya Şubesinin içinde yer aldığı KESK Antalya Şubeler Platformu öncülüğünde gerçekleştirilen

uyarı GREVinin ikinci gününde  Aydın Kanza Parkı içinde toplanan  binlerce  kişi en önde 'Her yer direniş her yer Taksim' yazılı pankartla birlikte yürüdü.

Yoğun sıcağa rağmen Cumhuriyet Meydanına kadar yürüyen binlerce kişi  bir yandan 'Taksime selam direnişe devam', 'Çapulcular burada Tayyip nerede', 'İnsanca yaşam demokratik Türkiye' sloganları atarken bazı sendika üyeleride  bazılarının tencere ve tava ile eyleme katıldı.

Eylemden Fotoğraflara ulaşmak için bu linki tıklayınız

KESK Dönem Sözcüsü Nurettin Sönmez, doğaya, yaşama emeğe, Taksim'e sahip çıkmak için alanlarda olduklarını söyledi. Taksim Gezi Parkı'ndaki direnişin ülke geneline yayıldığını ifade eden Sönmez, şöyle konuştu: "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yapması gereken tek şey, günlerdir polis şiddetiyle engelleyemediği bu halk iradesi önünde boyun eğmek ve bunun gereklerini yerine getirmektir. Taksim'den Türkiye'ye yayılan direnişin şartlarının yerine getirilmesini istiyoruz. Taksim Gezi Parkı'nın, park olarak kalacağı ilan edilmelidir. Biber gazı kullanımı yasaklanmalı. Şiddet sorumluları hesap vermelidir. Gözaltına alınanlar serbest bırakılmalı ve haklarında işlem yapılmamalıdır. Türkiye'deki tüm meydanlarda, kamusal alanlarda toplantı ve eylem yasaklarına son verilmelidir."

Türkiye'de işçi sınıfının, kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının sendikal özgürlüklerine kapsamlı bir saldırı yürütüldüğünü anlatan Sönmez, şunları söyledi: "Güvencesizlik, taşeronlaşma, esnek ve kuralsız çalıştırma ve işsizlik başlığı altında çalışma yaşamı tüm ücretliler ve emekçiler açısından bir cehenneme dönüştürülmektedir. Kamu emekçileri iş güvencesi başta olmak üzere, kazanılmış haklarına nasıl sahip çıkıyorsa halkımızla birlikte yaşam alanlarımıza da aynı kararlılıkla sahip çıkmayı sürdürecektir. Siyasi iktidarı kamu emekçilerinin ve halkın geniş kesimlerinin taleplerine kulak vermeye çağırıyoruz"

Yürüyüşe, DİSK, TMMOB,  Akdeniz Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği başta olmak üzere bir çok demokratik kitle örgütü destek verdi.