Haberler

21 Aralık'ta GREVdeyiz

Sağlık çalışanları, AKP’nin sağlıkta dönüşüm programı uygulamalarına karşı 21 Aralık 2011 Çarşamba günü greve çıkıyor. Grev tarihinde sağlıkçılar sadece acil hastalara bakacak.

Sağlıkçılar greve gidiyor

Sağlık çalışanları, AKP’nin sağlıkta dönüşüm programı uygulamalarına karşı 21 Aralık 2011 Çarşamba günü greve çıkıyor. Grev tarihinde sağlıkçılar sadece acil hastalara bakacak.

Grev eylemi ile ilgili bir açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç 21 Aralık Çarşamba günü Türkiye genelinde uygulanacak grev kararını ve nedenlerin duyurdu.

Aralarında SES, TTB, THD, Tüm Rad - Der, TMRT Derneği ve Dev Sağlık İş’inde bulunduğu çok sayıda sağlık örgütün birlikte karar aldığını belirten Kılınç, “Yurttaşlarımızın da bize destek olmasını ve  acil durumlar dışında 21 Aralık  tarihinde hastaneler başta olmak üzere hiçbir sağlık kuruluşuna gitmemelerini istiyoruz” dedi.

Süresiz Grev Geliyor

Artık bıçağın kemiğe dayandığını ifade eden Kılınç “Taleplerimiz dikkate alınmazsa süresiz grevde dahil daha da güçlü eylemler yapacağız.” dedi. Piyasaya düşürülmüş bir sağlık hizmetinin ‘oyuncusu’, düşük ücretle, güvencesiz, uzun süre çalıştırılan ‘eleman’ değil, topluma adanmış mesleklerin onurlu üyeleri olarak, görevlerini gelecek kaygısı olmadan yapmak istediklerini anlatan Kılınç, sağlığın bir hak olduğunu ve herkese eşit sağlık hizmetleri ve gelecek istediklerini söyledi.

Kılınç” Herkes iktidarıyla muhalefetiyle iyice düşünsün. 21 Aralık tarihinde neden çalışmayacağımızı bizleri grev yapmaya mecbur bırakanlar daha da fazla düşünsün. Üzülerek söylüyoruz ki hastalarımıza o tarihte bakamayacağız. Sağlık hizmeti sunamayacağız. Uzun bir süredir giderek artan oranda, gerçek anlamda sağlık hizmeti sunmak yerine sadece hastalarımıza bakmaya zorlanan koşullardayız. Bu durum sağlık çalışanları tarafından kabul edilemez bir gerçektir” diye konuştu.

Herkesi  ilgilendiriyor

Giderek kötüleşen çalışma koşulları, güvencesiz çalışma biçimlerine zorlanma,  yapılan yasalar, yönetmelik ve düzenlemelerle yaratılan belirsizlik ortamı, yöneticilerin çalışanlara yönelik hürmetsiz ve halka hedef gösteren söylemleri, sağlık ortamının ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması nedeniyle iş bırakacaklarını dile getiren Kılınç, “Örneğin son çıkarılan 663 sayılı KHK sadece hekimleri ve sağlık çalışanlarını değil, bütün toplumun sağlık hakkını tehdit etmektedir.” dedi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut