Haberler

Baskılara Son

SES Antalya Şubesi, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Çalışanlara Yönelik Baskı ve Yer Değiştirmeleri yaptığı bir açıklama ile kınadı.SES Antalya Şube Sekreteri Şükran İçöz, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte sendika binasında konuyla ilgili açıklama yaptı.

Değerli Basın Mensupları;

Gün geçmiyor ki Antalya Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde yeni bir olayla karşılaşmayalım. Sizlerle daha önce de paylaştığımız gibi sadece sendikalaşma faaliyeti yürüttükleri için iki taşeron firma elemanı işten çıkarıldı. İşten çıkarılırken başhekim Sadık Özmen tarafından ağır hakarete uğradılar. Yine, bir hemşire arkadaş ve hastanede çalışan Tıbbi Sekreter olan oğluna şiddet uygulaması.Acilde çalışan arkadaşların soyunma ve dinlenme odalarına el konulması gibi sorunlar her gün artıyor. Bu sorunlarla ilgili basın açıklaması yapan yönetim kurulu üyemiz Binnaz Taşçı'yı Başhekim odasına çağırarak hakarette bulunmuştur.

Asıl görevi sorunları çözmek, çalışanların çalışma ortamlarını rahatlatmak, iş barışını sağlamak ve halka en iyi sağlık hizmetini sunmak için ekip ruhunu geliştirmek olan bir yönetimin sorun üretmekteki başarısı anlaşılır değildir.

Değerli basın mensupları;

Hastanemizin çevre poliklinikleri ile birlikte 92 civarında değişen polikliniği mevcuttur. Acillerde çevre ile birlikte 9 poliklinik odası bulunmaktadır. Kabaca hesaplarsak acil çalışanları diğer çalışanların 3 katı çalışmak konumundadırlar. Bu durumun eşitlenmesi için acilde çalışanların sayılarının 3 kat arttırılması gerekirken son yıllarda sayı giderek azalmıştır. Bu durumu çözemeyen ya da çözmek istemeyen yönetim vurun abalıya misali çalışan sayısını arttırmak yerine, mevcut çalışanların çalışma saatlerini arttırma yoluna gitmektedir. Bu amaçla çalışanlar üzerinde baskılar arttırılmakta vardiya sistemi ile gece çalışma süreleri uzatılmaktadır.

Ağırlaşan çalışma şartlarını  kabul ettirebilmek için,  çalışanlar acil servis iyi çalışmıyor söylemi ile suçlanmakta sürekli eleştiri bombardımanı ile karşı karşıya bırakılmaktadırlar. Başhekim zaman zaman acil servisi ziyaret ederek acil çalışanlarına küçümseme ve alay dolu ifadelerde bulunabilmektedir.

Acil servis çalışması normal poliklinik hizmetlerinden daha stresli daha zor ve riskli hizmetlerdir. Çalışanların bu durumda yönetimin desteğine ihtiyacı var iken kösteğine uğraması  izah edilemez bir durumdur.

Değerli basın mensupları;

Hastanemizdeki yeni bir sorun ise, çalışanların yerlerinin teker teker ve grup halinde değiştirilmesidir. Yıllardır acil serviste görev yapan 8 arkadaşımızın yerleri hiçbir gerekçe sunmadan değiştirilmiştir. Yıllardır çalıştıkları servisin hassasiyetini anlayan o alanda tecrübe kazanan arkadaşların yerlerinin değiştirilmesini anlamak mümkün değildir.

 

SES olarak, bu kadar sorun üreten yönetimi, çözümler üretmeye, çalışma barışını sağlamaya, işten çıkarılan, yerleri değişen arkadaşları önceki yerlerine almaya, halkın ve çalışanların mutlu olduğu bir ortamı sağlamaya davet ediyoruz.  21.08.2009

 

Şükran İçöz

SES Antalya Şube Sekreteri

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut