Haberler

Buradayız Gitmiyoruz

Başbakanın sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen  Dr.Metehan Akbulut, “İnsanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Bir

yerede gitmiyoruz" dedi.

Dr. Akbulut: Hiçbir yere gitmiyoruz

Başbakan Erdoğan’ın sağlıkçılara yönelik önceki gün söylediği “Çok açık söylersiniz. Çalışmak istemiyoruz dersiniz, istediğiniz yere çeker gidersiniz" sözlerine bir tepkide SES’den geldi.

Başbakanın sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyleyen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Metehan Akbulut, “İnsanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Bir yere de gitmiyoruz”  dedi.

Kabul edilemez sözler

Dr.Akbulut, Başbakan Erdoğan'ın sağlık emekçilerinin 19-20 Nisan tarihlerinde düzenlediği greve katılanlara ilişkin söylediği "Çalışmayan istediği yere çeker gider" açıklamasının kabul edilemez olduğunu tekrarlayarak, "Demokrasilerde hiçbir başbakan yurttaşına çeker gidersiniz diyemez" dedi.

19-20 Nisan tarihlerinde insanca bir çalışma düzeni ve yaşam için en doğal haklarını kullandıklarını ifade eden Dr.Akbulut, “istedik ki sözümüz dinlensin, sorunlarımız anlaşılsın, haklı taleplerimize kulak verilsin. Ancak gördük ki, yürekler kulakları sağır. Yüz binlerce sağlıkçı için marjinal grup denebiliyor. İstedikleri yere çeksin gitsinler denebiliyor” şeklinde konuştu.

Başbakan'ın "çeker gidersiniz" yaklaşımının "ağaca bağlayın kaçmasınlar" gibi demokrasiyi yadsıyan işleyişlere özgü olduğunun altını çizen Dr.Akbulut, hükümet ısrarla yürüttüğümüz bir faaliyeti küçültme çabası içinde şeklinde konuştu.

Kimse gitmemizi beklemesin

“Güçsüzlerin gücü, çaresizlerin çaresi olmak, ölüm ve hastalıklarla mücadele etmek, sağlık ve şifa dağıtmak için ne ülkemizden, ne mesleğimizden ne de hakkımız olanı istemekten vazgeçmeyeceğiz. Kimse çekip gitmemizi beklemesin.”

Grev hakkının, sadece 'ileri' değil 'normal' demokrasilerde bile bütün çalışanlar gibi tüm sağlık çalışanlarının en temel hakkı olduğunu vurgulayan Dr.Akbulut, “Konumu ne olursa olsun hiçbir yöneticinin hiçbir yurttaşa "çeker gidersiniz" deme hakkı olmadığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Biz tıbbın kurucuları İstanköy'lü Hipokrates'ten, Bergamalı Galenos'dan bu yana bu topraklardaydık. Sayın Başbakan da dahil 70 milyon insanımıza sağlık hizmeti sunuyoruz” dedi.

Halk destekledi

Başbakan Erdoğan'ın "Sağlık hizmetinde grev uygulamasına gidenler bu milletten beddua alırlar ve ihlah etmezler" sözüne ilişkinde "İş güvencesi, gelir güvencesi, can güvencesi, herkese eşit ücretsiz sağlık hakkı" için greve gittiklerini hatırlatan Dr.Akbulut,, "Eylemimizi hiçbir hastamızı mağdur etmeden, hastalarımızın desteğiyle, başarıyla gerçekleştirdik" dedi.


Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut