Haberler

GREV sürüyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da dün başlayan sağlıkçıların grevi yüksek katılımla sürüyor.

19-20 Nisan 2011 Antalya Fotoğrafları

Antalya’da GREV sürüyor

Türkiye genelinde olduğu gibi Antalya’da da dün başlayan sağlıkçıların grevi yüksek katılımla sürüyor.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi  Hastanesinde yüzde yüz katılımla 19 Nisanda başlayan Grev bugün de tüm coşkusuyla sürdü. Diğer hastaneler ve sağlık kurumlarında da yoğun katılımla süren eylemde hastaların da sağlık kurumlarına gelmeyerek eyleme destek verdikleri gözlendi.

Tıp Fakültesi Hastane atriumunda toplanan sağlıkçılar halaylar  ve  şarkılar eşliğinde grev etkinliklerini sürdürdüler. Tıp fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. İlker Belek, SES Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç, asistan, öğrenci temsilcileri  ve yatan hasta yakınlarının  konuşma yaptıkları eylem  şarkılar türküler ve halaylarla sürüyor.

GREV çadırının kurulu olduğu hastane bahçesine gelen dernek, sendika, meslek odası ve siyasi parti temsilcileri eylemi desteklediklerini belirterek başarı dileklerinde bulundular.

Çok Ses Tek Yürek      Tek Ses Çok Yürek  Bu Bilek Bükülmeyecek…

Değerli Basın emekçileri, siyasi partilerin değerli temsilcileri, KESK e bağlı sendikaların değerli yöneticileri, değerli döstlar Hepinizi SES ant şb. Adına saygıyla selemlıyorum hoş geldiniz.

Dostlar iki gündür eylem ve etkinlikler yapıyoruz Hizmet üretmiyoruz  Görevdeyiz Grevdeyiz.

Biz sağlık ve sosyal hizmet emekcileri;

4-B,4-C, sözleşmeli, vekil, taşeron olarak bölünüp, iş güvencemizin yok edilmesini değil Herkese sağlık güvenceli iş istiyoruz.

Emekliliğe dahi yansımayan, iş barışını tehdit eden, döner sermaye ve performans uygulamalarına mahkûm olmak istemiyoruz.

Fazla iş yükü ile yıpranmak, olması gerekenden fazla uzun saatler çalışmak, bulaşıcı hastalıklar gibi nedenlerle sağlığımızı ve hayatımızı kaybetmek istemiyoruz.

Nöbet sonrası izin kullanmak, insanca çalışma şartları  ve çalışma sürelerinin kısaltılması ,angaryanın son bulmasını istiyoruz.

Herkese ulaşılabilir ücretsiz nitelikli kamusal sağlık hizmeti sunulmasını istıyoruz.

Sağlık özeltirmelere son verilmesini, Mecliste bekleyen Kamu Hastane Birliği Yasa Tasarısının geri çekilmesini talep ediyoruz.

Bu isteklerimizi;

13 Mart ta ‘çok ses tek yürek’ olup on binlerce sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarıyla Sağlık Bakanlığına ilettik, 3 Nisanda iş güvencemiz ve geleceğimize sahip çıkıyoruz diye Ankara da yürüdük, 9 Eylülde performans sistemi istemiyoruz diyerek greve çıkıp haklı taleplerimizi birlikte dayanışma ruhuyla kazandığımızı gösterdik. Dün bütün illerde olduğu gibi ilimizdede sağlık il müderlüğüne ilettik, bu gün de burada hep birlikte birkez daha söylüyoruz SÖZ VERDİK GERİ DÖNEMEYİZ  SÖZLERİMİZİ GERİ ALAMAYIZ duymazlarsa görmezlerse eylemlerimiz artarak devam edecektir.

Değerli sağlık ve sosyal hizmet çalışanları, değerli dostlar,

‘Sağlıkta Dönüşüm Programı’ adı altında son yıllarda artarak devam eden saldırılar sebebiyle giderek mutsuzlaştık, güvencesizleştik, geleceksizleştik.

Yıllardır yürüttüğümüz mücadeleler sonucunda kazanılmış haklarımızı torbalayarak gasp edenler, yetinmeyip, şimdilerde olağanüstü hal koşulları yaratarak Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisini isteyip, kazanımlarımızı hepten bitirmeye hazırlanıyor.

Bizlerin çalışma ortamındaki ekip ruhunu bozan bu uygulamaklarla, sağlığın piyasalaştırılması sebebiyle hem kendimizin hem de siz halkımızın da sağlığının giderek bozulduğunu biliyoruz.

Biz sağlık ve sosyal hizmet çalışanları vicdanımızla, özgür irademizle, hiçbir baskı altında olmadan, onurumuza ve mesleki etik kurallarımıza yakışır bir şekilde hizmet vermek istiyoruz. Oysa çıkarılan bu yasalarla bizler güvencesizleştirilirken, sağlıkta parasal ilişkilerle giderek kirletiliyor.

SES olarak bizler   ’Herkese sağlık, güvenli gelecek’ diyerek, yarınlarımıza ve ülkemizin geleceğine ışık tutmaya devam edeceğiz.

Mustafa KILINÇ

SES Antalya Şube BaşkanıSağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Güllük Caddesi. No:105, Kat:1 Daire:2 (BüyükKENT Pastanesi üstü)07050 Muratpaşa/Antalya

Tel:0.242.3353113 Fax: 3341444 GSM:0.554.9653117

E-Mail: [email protected]Web Tasarım:Dr.Metehan Akbulut