Skip to main content
logo

Halkın paraları çarçur edilmesin

SES Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç, Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin’in

Antalya  İl Koordinasyon Kurulu toplantısında müteahhit iflasları sonucu yarım kalan hastane inşaatlarıyla ilgili açıklamalarına tepki gösterdi.

Antalya İl Koordinasyon Kurulunda Vali Altıparmak’ın sorusu üzerine konuşan Sağlık İl Müdürü Adem Bilgin, “TOKİ tarafından yaptırılan hastane inşaatlarında zorluklar yaşandığını, Gazipaşa ve Manavgat Devlet Hastaneleri inşaatlarını yapan müteahhidin iflas, Alanya inşaatını yapan müteahhidin ise intihar etmesi nedeniyle inşaatların durduğunu söyledi... Müteahhitler tarafından zorluk çekiyoruz. İnşaatlar TOKİ tarafından yapılıyor. Gazipaşa ve Manavgat`ın müteahhidi aynı müteahhit, iflasa gittiği için feshedildi. Alanya müteahhidi intihar etti.  Bakanlığımız TOKİ`de sorun yaşadığı için Kadın Doğum Hastanesi ile Alanya Ağızve Diş Sağlığı Merkezi hastanelerini biz yapacağız. TOKİ`den bazı hastanelerin ihalesi vazgeçildi” dedi.

Bu açıklamalara tepki gösteren SES Antalya Şube Başkanı Mustafa Kılınç, “Merak ediyoruz madem Sağlık Bakanlığı kendisi hastane yapabiliyordu neden TOKi ile hastane yapımları için protokol yapıldı. Tamamlanamayacak hastanelerin tamamlanması için bu protokollerde Sağlık Bakanlığı lehine herhangi bir madde var mı?  Nasıl oluyor da ihaleyi alan firma daha inşaat aşamasında iflas ediyor. TOKİ ihaleyi açarken şirketlerin yeterliliğini kontrol etmiyor mu? Yoksa ihaleler şartnamelere uygun firmalara değil de sadece iktidara yakınlığı olana firmalara mı veriliyor? İhaleler verildikten sonra inşaatlar yada inşaatları yapan firmalar mütahitler denetleniyor mu? Yarım kalan hastane inşaatların ücretleri yine halkımızın cebinden çıkıyor. Sağlık İl Müdürlüğü bunlardan şikayet edeceğine bu durumun hesabını TOKİ’den sormalıdır. TOKİ’ nin eline yüzüne bulaştırdığı işi neden Sağlık İl Müdürlüğü tamamlamaya çalışıyor. Sağlık İl Müdürü bu sorulara da cevap verirse seviniriz. Bizler de halkımızın daha iyi bir şekilde sağlık hizmeti alabilmesi için en iyi hastanelerin yapılmasını isteriz ama hastane yapacağız diye halkın ödediği vergilerin bu şekilde çarçur edilmesini doğru bulmuyoruz” dedi. 

Basında SES Antalya